გაკვეთილის გეგმები


გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
ილია ჭავჭავაძის „ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილი“
გაკვეთილის მიზანი
მოსწავლემ წერის პროცესში შეძლოს გამოიყენოს პიროვნული და შემოქმედებითი გამოცდილება და გამოავლინოს მხატვრული წარმოსახვის უნარი
თარიღი
15.05.2019 წელი
ინდიკატორები
·         მოსწავლე აკეტებს წერილობით კომენტარს ამთვის მხატვრულად და აზრობრივად საინტერესო მონაკვეთების შესახებ.
·         საკუთარი განვდის, შთაბეწდილებების გადმოსაცემად ირჩევენ მათთვის სასურველ მხატვრულ ფორმას.
·         ტექსტის მიხედვით ქმნის მცირე მოცულობის თხზულებას.
წინარე ცოდნა
ილია ჭავჭავაძის შემოქმედება.
შეფასების საგანი და
პროცედურები
·         წყვილებში - კითხვა-პასუხი
·         ინდივიდუალური - პრეზენტაცია
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო. რვეული, დაფა, ცარცი, ავტოკალამი, თაბახის ფურცლები.

უნარები
·         მსჯელობის უნარის განვითარება;
·         ტექსტთან შემოქმედებითი (თავისუფალ) დამოკიდებულების
გამომუშავება;
·         შემოქმედებითობა;
·         კითხვა;
·         პრეზენტაციის უნარი.

კლასი
V
გაკვეთილის ხანგრზლივობა
45 წთ
გაკვეთილის მსვლელობა


























ფაზა A
მოსწავლეებისთვის გაკვეთილის მიზნის გაცნობა, მოთელვა . (2წთ)
აქტივობა 1.  მსჯელობის უნარი  (5 წთ)
მონაწილეობს მთელი კლასი
მასწავლებელი სვამს კითხვას:
·         რატომ ჰქვია ნაწარმოების პირველ ნაწილს . „საახალწლო მოთხრობა?“
·         ჩამოაყალიბეთ ის წეს-ჩვეულებები, რასაც ავტორი იხსენებს.
·         საკუთარი მოგონებები საახალწლო ტრადიციებზე.
ფაზა B
აქტივობა 2. კითხვა (5 წთ)
მასწავლებელი თხოვს იმ მოსწავცლეს ვინც კარგად კითხულობს  წაიკითხოს ამ ნაწარმოების მეორე ნაწილი.
აქტივობა3 ტექსტთან შმოქმედებითი დამოკიდებულების გამომუშავება (20წთ)
მასწავლებელი კლასს ყოფს ორ ჯგუფად და მათ აძლევს დავალებას. საკუთარი შთაბეჭდილებებეი გადმოსცენ შეძლებისდაგვარად და ჯგუფში მოამზადონ მასალა „თუ როგორ მოიქცეოდნენ ნიკოლოზის ადგილას თითოეული მათგანი“
შემდეგ კი ერთი პრეზენტატორი გამოვა და გააკეტებს პრეზენტაციას.
აქტივობა 4. პრეზენტაცია (6წთ)
მასწავლებელმა პრეზენტატორებს მისცა სამ-სამი წუთი, რათა წარმოედგინათ საკუთარი ნაშრომები. თითოეული ჯგუფის პრეზენტაცია მრავალფეროვანი გამოვიდა. პრეზენტატორებმა თემასთან ერთად წარმოადგინეს ჯგუფის ჩანახატები, ნახატები, როგორც თვალსაჩინოება.  ჯგუფის მონაწილემ პრეზენტატორის გამოსვლის შემდეგ , ომახიანად, წამოიწყო ქართული სიმღერა: „ქართველო, ხელი ხმალს იკარ“
ფაზა C
აქტივობა 5. შემოქმედებითობა (5წთ)
მაწავლებელი აღრფთოვანებული დარჩა დარჩა კლასის შემოქმედებით. სეაქო აქტიური მონაწილეები, შეაფასა თითოეული მათგანი.

შეფასება
მიმდინარე განმსაზღვრელი.
მოსწავლის თვითშეფასების რუბრიკა
საშინაო დავალება
(2წთ)
აღწერეთ ორთაბრძოლა



No comments:

Post a Comment