Wednesday, May 15, 2019


გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
ილია ჭავჭავაძის „ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილი“
გაკვეთილის მიზანი
მოსწავლემ წერის პროცესში შეძლოს გამოიყენოს პიროვნული და შემოქმედებითი გამოცდილება და გამოავლინოს მხატვრული წარმოსახვის უნარი
თარიღი
15.05.2019 წელი
ინდიკატორები
·         მოსწავლე აკეტებს წერილობით კომენტარს ამთვის მხატვრულად და აზრობრივად საინტერესო მონაკვეთების შესახებ.
·         საკუთარი განვდის, შთაბეწდილებების გადმოსაცემად ირჩევენ მათთვის სასურველ მხატვრულ ფორმას.
·         ტექსტის მიხედვით ქმნის მცირე მოცულობის თხზულებას.
წინარე ცოდნა
ილია ჭავჭავაძის შემოქმედება.
შეფასების საგანი და
პროცედურები
·         წყვილებში - კითხვა-პასუხი
·         ინდივიდუალური - პრეზენტაცია
სასწავლო მასალა და
ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო. რვეული, დაფა, ცარცი, ავტოკალამი, თაბახის ფურცლები.

უნარები
·         მსჯელობის უნარის განვითარება;
·         ტექსტთან შემოქმედებითი (თავისუფალ) დამოკიდებულების
გამომუშავება;
·         შემოქმედებითობა;
·         კითხვა;
·         პრეზენტაციის უნარი.

კლასი
V
გაკვეთილის ხანგრზლივობა
45 წთ
გაკვეთილის მსვლელობა


























ფაზა A
მოსწავლეებისთვის გაკვეთილის მიზნის გაცნობა, მოთელვა . (2წთ)
აქტივობა 1.  მსჯელობის უნარი  (5 წთ)
მონაწილეობს მთელი კლასი
მასწავლებელი სვამს კითხვას:
·         რატომ ჰქვია ნაწარმოების პირველ ნაწილს . „საახალწლო მოთხრობა?“
·         ჩამოაყალიბეთ ის წეს-ჩვეულებები, რასაც ავტორი იხსენებს.
·         საკუთარი მოგონებები საახალწლო ტრადიციებზე.
ფაზა B
აქტივობა 2. კითხვა (5 წთ)
მასწავლებელი თხოვს იმ მოსწავცლეს ვინც კარგად კითხულობს  წაიკითხოს ამ ნაწარმოების მეორე ნაწილი.
აქტივობა3 ტექსტთან შმოქმედებითი დამოკიდებულების გამომუშავება (20წთ)
მასწავლებელი კლასს ყოფს ორ ჯგუფად და მათ აძლევს დავალებას. საკუთარი შთაბეჭდილებებეი გადმოსცენ შეძლებისდაგვარად და ჯგუფში მოამზადონ მასალა „თუ როგორ მოიქცეოდნენ ნიკოლოზის ადგილას თითოეული მათგანი“
შემდეგ კი ერთი პრეზენტატორი გამოვა და გააკეტებს პრეზენტაციას.
აქტივობა 4. პრეზენტაცია (6წთ)
მასწავლებელმა პრეზენტატორებს მისცა სამ-სამი წუთი, რათა წარმოედგინათ საკუთარი ნაშრომები. თითოეული ჯგუფის პრეზენტაცია მრავალფეროვანი გამოვიდა. პრეზენტატორებმა თემასთან ერთად წარმოადგინეს ჯგუფის ჩანახატები, ნახატები, როგორც თვალსაჩინოება.  ჯგუფის მონაწილემ პრეზენტატორის გამოსვლის შემდეგ , ომახიანად, წამოიწყო ქართული სიმღერა: „ქართველო, ხელი ხმალს იკარ“
ფაზა C
აქტივობა 5. შემოქმედებითობა (5წთ)
მაწავლებელი აღრფთოვანებული დარჩა დარჩა კლასის შემოქმედებით. სეაქო აქტიური მონაწილეები, შეაფასა თითოეული მათგანი.

შეფასება
მიმდინარე განმსაზღვრელი.
მოსწავლის თვითშეფასების რუბრიკა
საშინაო დავალება
(2წთ)
აღწერეთ ორთაბრძოლა



Monday, May 13, 2019


გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი: ლელა
გვარი: ჯახუა
პირადი ნომერი: 62006009472
ჩატარების ადგილი და თარიღი: ყულევის საჯარო სკოლა 13 მაისი 2019 წელი.
სწავლების საფეხური: დაწყებითი
კლასი: მეხუთე
მოსწავლეთა პროფილი:6.  სსსმ მოსწავლე არ არის.
გაკვეთილის თემა:  იაკობ გოგებაშვილი „იავნანამ რა ჰქმნა?!“
გაკვეთილის მნიშვნელობა/
აქტუსლურობა:  მოაწავლე შეძლებს ამ გაკვეთილით მარტივი კვლევითი უნარ-ჩვევებისგანვითარებას.                                                           
                                მხატვრული ნაწარმოების იდეის განსაზღვრას.
                                 მოსწავლე შეძლებს პეიზაჟის დანიშნულების განსაზღვრას.
                             ნანა ჯანელიძის ფილმის ნახვის შემდეგ მოსწავლე შეძლებს გარჩევას რა არის
ფილმში ნაწარმოებიდან აღებული და რა გამოგონილი.
                            მოსწავლე შეძლებს გრამატიკულ-ენობრივ საკითხზე მსჯელობას
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები:
ქართ V.1. მოსწავლეს აქვს ასაკის შესაფერისი სირთულის ტექსტების მოსმენისა და ინტერპრეტაციის საწყისი უნარი.
ქართ V.2.მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური და ინდივიდუალური  საკომუნიკაციო ამოცანების განხორციელება.
ქართ V.3. მოსწავლეს შეუძლია ენობრივ-გრამატიკული ფორმების  აღქმა და
 მართებულად გამოყენება შესაბამის სამეტყველო  სიტუაციაში.
ქართ V.4. მოსწავლეს აქვს ლიტერატურული ნაწარმოების ესტეტიკური  შეფასების საწყისი უნარი.
ქართ. V.7.წაკითხულიტექსტებისინტერპრეტირება, დასაბუთებულიდასკვნისგამოტანადა

შეფასება;ტექსტებისმიმართპირადიდამოკიდებულებისგამოხატვადაახსნა; კითხვითგამოწვეული

განწყობილებისადაშთაბეჭდილებისგადმოცემა.

ქართ. V.12. წერისნაცნობისტრატეგიებისშერჩევადაგამოყენებამიზნისშესაბამისად.


N
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსი
დრო
(წთ)
თითოეული აქტივობს ბოლოს მისაღწევი შედეგი
1
მასწავლებელი ესალმება მოსწავლეებს და აგვარებს საორგანიზაციო საკითხებს. შემდეგ მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის მიზანს.  მოსწავლეები გამოხატავენ მოლოდინებს. მასწავლებელი ასევე ეუბნება მოსწავლეებს, რომ შეფასდებიან იმის მიხედვით, თუ რამდენად კარგად გაიაზრებენ ტექსტს, რამდენად დამაჯერებელი იქნება მათი არგუმენტები მსჯელობისას, მიუთითებს შეფასების კრიტერიუმებზე, რომელიც დაფაზე იქნება გაკრული.
გამოიკითხავს საშინაო დავალებას თუ შეასრულეს. (ნანა ჯანელიძის ფილმის „იავნანამ რა ჰქმნა?!“ უნდა მოეძიათ ინტერნეტით ) რომელსაც გაკვეთილის მსვლელობისას განიხილავდნენ.

ვერბალური ახსნა;


მთელ კლასთან
გაკვეთილის მიზნები და შეფასების
რუბლიკა
2 წთ
მოსწავლეები გაეცნობიან გაკვეთილის მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს.
2
წინარე ცოდნის გასამტკიცებლად
მოსწავლეები მიმოიხილავენ იაკობ გოგებაშვილის ბიოგრაფიას; ნაწარმოების შინაარსს; ყოველი თავის შემდეგ თემის გამოკვეთა გააზრებას; ქეთოს მოტაცების ამბავს; ქართველთა და მთიელთა ურთიერთობას.
კითხვა-პასუხი.
მთელ კლასთან
სახელმძღვანელო
7 წთ
წინარე ცოდნის გააქტიურება
3
შინაარსის რეალიზება
მოსწავლეებს ჯგუფების მიხედვით დაურიგდებათ წინასწარ მომზადებული კითხვარები იაკობ გოგებაშვილის მოთხრობიდან „იავნანამ რა ჰქმნა?!“ ბლუმის დონეების მიხედვით:
1.      გაანალიზეთ ფრაზა: „ბუნება დღესასწაულობდა“.
2.      როგორაა აღწერილი   დილის პეიზაჟი მოთხრობაში.
3.      რა მოლოდინს აღძრავს ასეთი მშვენიერი დილა?
4.      რა დაავიწყდა ქეთოს ყველაზე გვიან და რა გაახსენდა ყველაზე ადრე?
5.      გადმოეცით ქეთოს ხასიათის თვისებები.
6.      თქვენი აზრით რა არის ამ მოთხრობის მთავარი სათქმელი?
7.       თქვენზე როგორ მოქმედებს დედის „იავნანა“                                                                                                                                           
გაკვეთილში ჩართულობა;
მსჯელობის უნარი;
თანამშრომლობის უნარი.
ჯგუფური მუშაობა
წინასწარ შექმნილი ბარათები
13წთ
მხატვრული ნაწარმოების იდეეის განსაზღვრას.


.მოსწავლეს შეუძლია ჯგუფური და ინდივიდუალური
                                                          საკომუნიკაციო ამოცანების განხორციელება.

4
მასწავლებელი ტექსტიდან წინასწარ ამოწერილ სიტყვებს ბარათის სახით  ურიგებს მოსწავლეებს და ავალებსა,  ეს სიტყვები დაალაგონ სინონიმების და ანტონიმების მიხედვით
მოსწავლე შეძლებს გრამატიკულ-ენობრივ საკითხზე მსჯელობას
მთელ კლასთან
წინასწარ შექმნილი ბარათები
3 წთ

მოსწავლეს შეუძლია ენობრივ-გრამატიკული ფორმების
                                                       აღქმა და მართებულად გამოყენება შესაბამის სამეტყველო სიტუაციაში.

5





ნანა ჯანელიძის ფილმის „იავნანამ რა ჰქმნა?!“ წინასწარ  ნახვის შემდეგ მოსწავლეები იმსჯელებენ მსგავსება-განსხვავებაზე მოთხრობასა და კინოფილმს შორის და გამოხატავენ თავიანთ ესთეტუკურ დამოკიდებულებას ნაკითხისადმი.
ნაწყვეტები ფილმიდან „იავნანამ რა ჰქმნა?!“







მთელ კლასთან










კომპიუტერი და პროექტორი






10 წთ










მოსწავლეს აქვს ლიტერატურული ნაწარმოების ესტეტიკური  შეფასების საწყისი უნარი.

მოსწავლეები განამტკიცებენ მიღებულ ცოდნას

6

თემისგანმთლიანება -რეფლექსია
მასწავლებლისმითითებისსაფუძველზემოსწავლეებსდაევალებათმცირეესესდაწერა:
მხატვრულინაწარმოებისღირებულება
    პრეზენტაცია       

ინდივიდუალური
რვეული
5 წთ
მოსწავლეებს უვითარდებათ საკუთარი აზრის წერილობით ჩამოყალიბების უნარის
9
მოსწავლეთა მიერ თვითშეფასება (დანართი1)

კითხვა
მთელ კლასთან
შეფასების რუბრიკა
2წთ
იყვნენ ობიექტურები
10
შეფასება მიმდინარე გამნსაზღვრელი (დანართი2)

რუბრიკებირი
მთელ კლასთან
შეფასების
რუბრიკა
2 წთ
მოსწავლეების მიერ სწავლა-სწავლების ხარისხის მართვა
11
საშინაო დავალება მიეცემა დაწერონ თხზულება „იავნანას ძალა“

რვეული
მთელ კლასთან
რვეული, კალამი
1წთ
მიღებული ცოდნის განმტკიცება







დანართი 1
მოსწავლის მიერ თვითშფასების რუბრიკა
შეფასების კითხვარი
სახელი ---------------
გვარი ------------------

N

კრიტერიუმები



ყოველთვის

ზოგჯერ

არასოდეს
1
გაკვეთილზე ვიყავი აქტიური





2
ვიმუშავე ინდივიდუალურად და გადავჭერი პრობლემები




3
გავაკეთე პრეზენტაცია





4
ვღებულობდი მონაწილეობას ჯგუფურ
სამუშაოში




5
დავალებების შესრულებისას ვიცავდი დროის ლიმიტს




6
 ვუსმენდი სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოვთქვამდი მოსმენილზე დაყრდნობით.




დანართი 2
„იავნანამ რა ჰქმნა?!“
განმსაზღვრელი შეფასება
მოსწავლი სახელი და გვარი:-----------------------------------

კრიტერუიმი
ინდიკატორი
ინდიკატორის შეფასების              
                ქულა
 მიღებული ქულა
მოთხრობის მთავარი
თემის გამოკვეთა
ვერ აღწერს
           1-4


          6
მეტ-ნაკლებად ახასიათებს
           5-6
აღწერს თემის შინაარსს
           7-8
აკეებს დასკვნებს
           9-10
 მსგავსება-განსხვავებამოთხრობასა და კინოფილმს შორის

უჭირს ანალიზის გაკეთება
 1-4


            6
ნაკლებად აკეტებს ანალიზს
           5-6
აკეთებს ანალიზს
           7-8
აკეტებს ანალიზს და გამოაქვს დასკვნები
           9-10
კავშირი გაკვეთილსა და დღევანდელობასთან
ვერ აკავშირებს
           1-4


          8
მეტ-ნაკლებად აკავშირებს
           5-6
აკავშირებს
           7-8
აკავშირებს ნაწარ. შინაარს და აკეთებს დასკნებს
           9-10

საბოლოო შეფასება.  ქულათა ჯამი გაყოფილი სამზე

           7