გაკვეთილის
გეგმა
ქართული
ენა და ლიტერატურა მე 5 კლასი
პრობლემაზე
ორიენტირებული გაკეთილი
პრობლემაზე
ორიენტირებული გაკვეთილის გეგმა
|
||
საგანი
|
ქართული
ენა და ლიტერატურა
|
|
მასწავლებელი
|
ლელა
ჯახუა
|
|
თემა
|
,,
ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილი“ - ავტორი ილია ჭავჭავაძე
|
|
კლასი/საფეხური
|
მე-5
კლასი. დაწყებითი საფეხური
|
|
მოსწავლეთა
რაოდენობა
|
6
|
|
სსმ
მოსწავლე
|
0
|
|
გაკვეთილის
ჩატარების დრო
|
10 . 05
. 2018
|
|
მიზანი
და შედეგი
|
ილია
ჭავჭავაძის ცხოვრებისა და შემოქმედების ზოგიერთი დეტალის გაცნობა
ტექსტის
გაგება გააზრება
პრობლემის
იდენტიფიცირების უნარის განვითარება
პარალელის
გავლება წარსულთან და თანამედროვეობასთან
პატრიოტული
სულისკვეთების ამაღლება
ღირსების
ფენომენის გაგება გააზრება, გმირობისა და ვაჟკაცობის დანახვა და დაფასება
|
|
სტანდარტი
|
ქართ. V. 8. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ჟანრისმხატვრული ტექსტების წაკითხვა და ადეკვატურადგაგება-გაანალიზება.
ქართ. V. 9. მოსწავლეს აქვს წაკითხული მხატვრულიტექსტის ინტერპრეტაციის საწყისი უნარი.
ქართ.
V. 12. მოსწავლეს შეუძლია კითხვისსხვადასხვა სტრატეგიის გამოყენება ტექსტის უკეთგააზრების მიზნ
ქართ. V. 13. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახისტექსტების დამოუკიდებლად შექმნა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· წერის დაწყებამდე ირჩევს თემას; განსაზღვრავსმიზანს, აუდიტორიას, ირჩევს სასურველ ჟანრს;
· ამა თუ იმ ჟანრის ტექსტის შექმნისას იყენებსსხვადასხვა მხატვრულ ხერხს (ეპითეტს, შედარებას,გაპიროვნებას, რითმასა და სხვ
|
|
აქტუალობა
|
||
ეს
გაკვეთილი ხელს შეუწყობს წინარე ცოდნაზე ახალი ცოდნის აგებას, გმირი
წინაპრების ამაგისა და ღვაწლის დანახვასა და დაფასებას, პატრიოტული
სულისკვეთების ამაღლებას, ღირსების დაცვის უნარის განვითარებას, პრობლემის
იდენტიფიცირების, გადაჭრის გზების ძიების უნარის განვითარებას
|
||
მენეჯმეტი
|
ინდივიდუალური/წყვილებში/ჯგუფური
|
|
რესურსები
|
საკლასო სახელმძღვანელო(ნ.გორდელაძის) ,კომპიუტერი, პროექტორი, საწერკალამი, რვეული, დაფა
ცარცი,ინტერნეტრესურსები
|
|
გაკვეთილის
ხანგრძლივობააქტივობები
|
45 წუთი
გაკვეთილის
მსვლელობა
აქტივობების აღწერა |
|
გამოწვევის ფაზა
|
მისალმებმა
დასწრების
შემოწმება
მოტივაციის
ამაღლება
გაკვეთილის
თემის გააცნობა
მიზნები
და მოსალოდნელი შედეგები
შეფასების
სქემების განხილვა
5
წუთი
|
|
წინარე
ცოდნის გაქტიურება
|
ილია
ჭავჭავაძის
ცხოვრებისა
და შემოქმედების
ზოგიერთი
დეტალის განხილვა
5 წუთი
|
|
წვდომა
,,პრეზენტაცია" |
ეს
აქტივობა მოსწავლეეებს ეხმარება, რომ მათ მეტი შეიტყონ სხვადასხვა ტიპის, ჟანრის
და სტილის ტექსტების შესახებ. ასევე შეაფასონ საკუთარი შესაძლებლობები, რამდენად
შეუძლიათ ზეპირად გადმოსცენ წაკიხულით აღძრული განცდები, შთაბეჭდილებეი,
განწყობა.
მოსწავლეები გვაცნოენ
ტექსტის შინაარს
საუბრობენ
ემოციურად და შთამბეჭდავად
5 წუთი
|
|
„მე
ვსვამ კითხვებს, მე ვპასუხობ“.
|
აქტივობის მიზანს წარმოადგენს ტექსტის გარშემო
დროის მოკლე მონაკვეტში რაც შეიძლება მეტი კითხვის მოფიქრება.
ჯგუფის წევრები მოიფიქრებენ კითხვებს,
აფიქსირებენ ფორმატზე. რომელი ჯგუფიც მეტ კითხვას მოიფიქრებს, ის ჯგუფი დაუსვამს
თავის მოფიქრებულ კითხვებს მეორე ჯგუფს (ჯგუფის წევრები პასუხობენ პირველი ჯგუფის
დასმულ შეკითხვებს).
აქტივობის მიზანია ლოგიკური კითხვის მოფიქრების,
ლაკონური პასუხის გაცემის, აზრის თანმიმდევრულად გადმოცემის უნარების
განვითარება.
შეფასდება თუ როგორ ახერხებს მოსწავლე, ტექსტის
ირგვლივ, კითხვების გენერირებას, როგორ გამოიყენებს აზრის გამოთქმისთვის
აუცილებელ ლექსიკურ და გრამატიკულ საშუალებებს.
6 წუთი
|
|
პრობლემის
იდენტიფიცირება
|
მოსწავლეები
ადვილდ ახერხებენ პრობლემის განსაზღვრას, იდენტიფიცირებას, ადგენენ პრობლემის
გამომწვევ მიზეზს და ასევე , ეძებენ გზებს, როგორ მოხერხდა პრობლემის მოგვარება.
ეს
აქტივობა ხელს უწყობს პრობლემის ამოცნობის მისი გამომწვევი მიზეზის დადგენის და
გადაჭრის გზების ძიების უნარის განვითარებას
5
წუთი
|
|
პერსონაჟთა
რუკა
|
მოსწავლეები
ახასიათებენ ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილსა და ყიზილბაშს, ასახელებენ მათ თვისებებს და
მოჰყავთ მაგალითები ტექსტიდან
ეს
აქტივობა მოსწავლეებს ეხმარება მსგავსება-განსხვავების უნარის განვითარებაში
4
წუთი
|
|
პარალელები
|
მოსწავლეებს
შეუძლიათ პარალელის გავლება წარსულთან და თანამედროვეობასთა,იგონებენ გმირ
წინაპრებს, მათ საგმირო საქმეებს, თვდადებას, ახასიათებენ თანამედროვეებს .
ეს
აქტივობა ხელს უწყობს პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლებას
6
წუთი
|
|
შეჯამება შეგონებები |
ილის შეგონებები
2
წთ.
|
|
,,ქართვლის
დედა“
|
ისმინოს
ქართვლის დედამ ილიას და ჩვენი პატარების ვედრედა და საქართველოს კვლავ
აღუზარდოს ისეთი ქართველები, როგორიც ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილი იყო.
2
წუთი
|
|
,,ჩემო
კარგო ქვეყანავ „
|
სიმღრა
2
წუთი
|
|
საშინაო
დავაალება
|
როგორ
აფასებთ ნიკოლოზ გოსტაშაბიშვილის საქციელს, თქვენ როგორ მოიქცეოდით მის ადგილას
1
წუთი
|
|
შეფასება 2
წუთი
|
No comments:
Post a Comment